| Archiv Zpravodaje Modřice a MIM |
foto a video Mirek Hájek
foto a video Mirek Hájek
foto a video Karolína Okounová
foto a vd-2 Mirek Hájek, video Jiří Hájek
foto a video Vladimír Vérosta
foto Vlastimil Čevela
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
text a foto Vlastimil Čevela
Doudleby nad Orlicí - foto Vlastimil Čevela
Po náplavce Svratky u Vojkovic - foto Vlastimil Čevela
Zima na Benešově ulici - foto Hana Čevelová
Mikulov ze Sv. Kopečku - foto Vladimír Vérosta
foto Mirek Hájek
foto Vlastimil Čevela
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
Doudleby nad Orlicí - foto Vlastimil Čevela
Po náplavce Svratky u Vojkovic - foto Vlastimil Čevela
Zima na Benešově ulici - foto Hana Čevelová
Mikulov ze Sv. Kopečku - foto Vladimír Vérosta
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
foto Mirek Hájek
který jsme původně na webu a na CD vydávali od roku 2005, je nyní navržen tak, aby bylo možno prezentovat nejen historické, ale i současné nové stránky.
Pokud se podaří přes prázdniny dokončit návody pro laickou práci, rádi bychom nabídli prostor pro publikování vlastních příspěvků zájemcům z řad žáků a pedagogů ZŠ, případně dalším autorům.
redaktor ČeV a fotograf MH - 27.7.2023
statické webové stránky, samostatně autorsky sestavované z typizovaných obsahových prvků pomocí stavebnice Mini-web. Stránky ve formátu „*.htm“, spolu s návrhem "*.txt" v Mw-jazyku převezme redaktor, který zajistí jejich publikování na webu MIM.
Pracuje se tedy pouze s formátem „htm“, který může obsahovat jen texty a odkazy. Ostatní prvky, jako jsou obrázky, fotografie, videa nebo mapy, musí být předem k dispozici někde na webu (např. Rajče, Zoner, YouTube nebo Mapy.cz).
jednotlivých příspěvků na portálu MIM, jsou připraveny dva pohledy. Základním je rok, ke kterému se stránka svým obsahem historicky vztahuje anebo kdy byla napsána. Druhým pak zařazení ve zjednodušeném rejstříku sedmi tematických okruhů.
Počínaje rokem 2007 pak souhrnná tabulka "Archiv .." kromě výše zmíněných pohledů nabízí též přímý přístup k obsahům všech vydání Zpravodaje Modřice na webu radnice.
Jedná se o víceúčelový nástroj pro samostatnou volnočasovou, vzdělávací a výchovnou aktivitu, určený pro přemýšlivé zájemce od žáků vyššího stupně ZŠ až po seniory.
Vedle toho nabízí možnost s minimální pracností využívat standardní webové stránky „*.htm“ pro záznam a prezentaci informací jako alternativu k textovým „*.docx“ a "*.pdf" nebo prezentačním „*.pps“ dokumentům, tvořeným pomocí MS Office nebo Libre Office.
inspirovala tvorba seznamů publikací pro virtuální expozici „prog-story“ na webu Technického muzea v Brně a navazuje na řadu užitečných generátorů zdrojových kódů v dřívější praxi.
Je realizována s využitím jednoduchých skriptů Windows a několika programů Python a její první verze byla představena koncem roku 2021. Následně pak byla odborně i laicky průběžně ověřována a mnohokrát upravována až do současné stabilní verze.
Projekt MIM je ukázkou, že nemusí jít pouze o jednotlivé stránky, ale může být redakčně obsluhován i vzájemně propojený portál.
že jde o pokus, přiměřeným způsobem shrnout a předat padesátileté zkušenosti autora v oblasti systémové analýzy, projektování a realizace informačních systémů, programování a tvorby souvisejících metodik i z navazující odborné výuky dospělých.
Počítač je totiž spolehlivě „férový“, nekonečně trpělivý a nikdy se nerozčilující partner, který při vhodném využití umí svého lidského kolegu naučit mnoha užitečným věcem.
Ta "férovost" platí jen pro lokální počítač nebo notebook. Na webu s člověkem komunikuje umělá inteligence v zájmů toho, kdo ji platí (reklamy).
laická tvorba částečně typizovaných webových stránek. Ta je ale pojata tak, aby při ní člověk nebyl počítačem pasivně „veden“, ale naopak.
Musí přitom vlastní hlavou sestavit potřebnou úlohu a postupně opakovaným laděním návrhu stránky v Mw-jazyku počítač k požadovanému výsledku „dovést“.
Ladění návrhu stránky, je svým způsobem "hra", která si vynucuje překonávání různých problémů "přímo hlavou". Dosažení předem stanoveného cíle je tedy výhrou, která se postupně projeví i ve zvýšeném sebevědomí úspěšného hráče.
aby pomocí stavebnice byl její uživatel vlastně automaticky "vychováván" k trpělivosti, vytrvalosti a jisté míře „pokory“ ve vztahu k počítači.
Současně jsou tím vytvářeny podmínky pro jeho případně navazující seznámení se skutečným programováním systémových skriptů a programů v jazyku Python.
Stavebnice Mini-web tedy představuje výzvu a příležitost pro každého, kdo má zájem aktivně zkusit něco nového, ledacos se přitom naučit a umět se podívat na počítač i jinak než přes Windows a reklamami přeplněný web.
Vlastimil Čevela, červenec 2023